2011. február 28., hétfő

Soft Cell-Non-Stop Erotic Cabaret LP 1981





Legújabb cikkünkben ismét visszakanyarodunk a 80-as évek eleji szintipop izgalmas világához, ezúttal a Soft Cell zenekarról írunk!


Amikor 1979-1980-ra az angol punk másodgenerációs zenekarai is kifulladtak, hamar megjelent a new romanticsnak nevezett zenei irányzat, és a szintipop, egyfajta ellenpéldaként a punk agresszivitására.
Az újromantikusoknak nevezett stílusirányzat, mint zenei stílus eléggé nehezen meghatározható dolog volt már a 80-as évek elején is. Annyi biztos, hogy a new wave egyik ágáról van szó, zeneileg viszont leginkább a Kajagogoo, a Spandau Ballet, és a Duran Duran fémjelezte vonalat lehetne idesorolni. E zenekarok azonban öltözködésükkel, és nem utolsósorban jól kommercializálódó zenéjükkel hamar az ekkor megjelenő Music Television sztárjaivá lettek, és egy új fogalom keletkezett: a videopop.

Sok zenei kritikus a szintipopot is a new romantics egyik ágához sorolta- tévesen. Ahogy Daniel Miller, a Mute Records és a Depeche Mode akkori menedzsere nyilatkozta már 1981-ben: "A legtöbb újromantikus banda gyakorlatilag rockzenekar volt szintetizátorral [...]."
A szintipopnak gyakorlatilag csak annyi köze volt a new romantics-hoz, hogy a korai Depeche Mode, a Soft Cell, a Visage vagy a Yazoo és a többi angolszász szintipop zenekar előszeretettel írogattak néhol kissé szentimentális dalszövegeket. Míg a new romantics zeneileg nem sok újat hozott, addig a szintipop megnyitotta az utat a mai elektronikus tánczenék felé.

E hosszúra nyúlt bevezető után már rátérhetünk a Soft Cell-re. A zenekart 1978-ban alapította két fiatal, Marc Almond és Dave Ball. 1980-ban, 2000 fontból a duó összehozott egy "csináld-magad" EP-t, a Mutant Moments címmel. Bár a lemez nem szerepelt jól a listákon, de ez a D.I.Y. szellemiség nem kerülte el a 17 éves londoni alternatív DJ, Steven Pearce figyelmét. Stevo hamarosan megalapított a saját lemezcégét, Some Bizzare néven, azzal a tervvel, hogy válogatáslemezt ad ki néhány még lemezszerződés nélküli szintipop zenekarral, többek között a Depeche Mode-al, és a Soft Cell-lel.
A Some Bizzare LP meg is jelent, ám a sikert a bandának érdekes módon egy 1965-ös Gloria Jones sláger átdolgozása, a Tainted Love hozta meg 1981-ben. E kislemez olyannira sikeres lett, hogy rögtön 17 országban vált listavezető dallá.

Ezek után a Soft Cell már nyugodtan hozzáfoghatott egy nagylemez készítéséhez. Ahogy később Marc Almond nyilatkozta: "Azt akartuk, hogy az album hangos peepshow legyen, pillantás a piroslámpás világba, sztriptízbár zene."

Az 1981-ben megjelent LP a NON-STOP EROTIC CABARET címet kapta. Az album címét egy sohoi neonfelirat adta; a magazin, amelyet a borítón Almond a kabátja alá rejt, aligha a Melody Maker.
Az LP hátoldala pedig egy cseppet sem bizalomgerjesztő piroslámpás negyedet ábrázol, csupa "SEX" és "PEEPSHOW" neonfeliratokkal.

Az albumon 10 szám kapott helyet, melyeknek korántsem csak a szexről szólnak. A nyitószám, a kicsit punkos "Frustration", a "Chips On My Shoulder" vagy a "Secret Life" például a szürke átlagemberek világfájdalmairól szólnak, akik utálják egyszerű, és kiszámítható életüket.
A "Sex Dwarf" egy eléggé bizarr dalra sikeredett, amelyhez egy szintén bizarr videoklip társult. Sajnos a videokliphez nem sikerült hozzájutnom, de akkoriban ez a videoklip akkora felzúdulást váltott ki, hogy a rendőrség razziát rendelt el a Some Bizzare irodájában.
A "Bedsitter" a duó kertvárosból való elköltözéséről szól, egy lehangoló és szűk albérletről, a zárószám, a "Say Hello, Wave Goodbye" pedig egy szentimentális dal egy halódó kapcsolatról.
Az LP-re természetesen felkerült a nagy siker, a "Tainted Love" is, garantálva az album sikerességét.

Zeneileg az album egyszerű szintipop "prüntyögés", hosszú szaxofonszólókkal, amelyek a 80-as évek elején nagyon divatosak voltak, ám a mai fülnek egyszerűen csak idegesítőek.
Mindent összevetve a "Non Stop Erotic Cabaret" egy igen sikeres album volt a maga korában, ám a Soft Cell hibája abban rejlett, hogy nem tudtak, vagy nem akartak fejlődni (nem úgy mint a rivális Depeche Mode), éppen ezért van az, hogy mai füllel meghallgatva az LP-ről szinte "ordít", hogy "ez bizony nyolcvanas évek".


Számlista:


  1. Frustration
  2. Tainted Love
  3. Seedy Films
  4. Youth
  5. Sex Dwarf
  6. Entertain me
  7. Chips on my shoulder
  8. Bedsitter
  9. Secret Life
  10. Say Hello, Wave Goodbye

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése